STARLIFE

Produkty gratis

Memory game

Propozycje prezentów:

PAKIET:

Problemy:

Biuro obsługi klienta:
+48 655 065 500
infoPL@zdravi.online
¨
Powrót do listy artykułów

FOLIC ACID STAR i historia szpinaku

Kwas foliowy jest jedną z witamin grupy B, której najczęściej brakuje człowiekowi. Mówi się, że jest potrzebny „od stóp do głów” oraz że odpowiada za „jakość naszej krwi”.

Zastanawiacie się pewnie, co łączy szpinak i kwas foliowy? Otóż bardzo dawno temu z zielonych liści szpinaku wyizolowano kwas foliowy i z dobrym skutkiem stosowano do leczenia anemii w… Indiach.

Przez lata sądzono, że antyanemiczne działanie szpinaku to zasługa dużej zawartości żelaza. Tymczasem nauka udowodniła, że krwiotwórcze działanie szpinaku wynika z obecności kwasu foliowego. Kwas foliowy jest w organizmie nośnikiem węgla, bierze udział w procesie tworzenia hemu (części hemoglobiny zawierającej żelazo), co wpływa na poprawę obrazu krwi obwodowej.

Kwas foliowy występuje nie tylko w szpinaku, ale również w innych zielonych warzywach. Zawierają go także drożdże i żółtko jaj oraz produkuje go zdrowa flora bakteryjna przewodu pokarmowego.

Norma przewiduje, że zdrowy człowiek potrzebuje dziennie 400 µg kwasu foliowego. Kobiety w ciąży muszą zjadać go dwa razy tyle (800 µg), a karmiące matki 600 µg.

Jeśli ktoś z twoich bliskich pije alkohol lub zażywa tabletki antykoncepcyjne też potrzebuje go więcej.

Stwierdzono, że niski poziom kwasu foliowego występuje u chorych, stosujących leki antybakteryjne i moczopędne, cierpiących na depresję i starczą demencję.

O tym, jak ważna jest rola kwasu foliowego w procesach starzenia się naukowcy dowiedzieli się stosunkowo niedawno. Bez odpowiedniej ilości tej substancji w komórce nie może być mowy o zachowaniu zdrowia, ochronie przed skutkami skażenia środowiska i profilaktyce chorób cywilizacyjnych.

    Poznajmy wielokierunkowe działanie kwasu foliowego:
  • Witamina prenatalna – niezbędna w procesie prawidłowego rozwoju płodu. Jej niedobór w czasie ciąży może być przyczyną wad rozwojowych płodu (rozszczepu kręgosłupa, rozszczepu podniebienia, wrodzonych wad mózgu).
  • Witamina przeciwanemiczna – niski poziom kwasu foliowego może być przyczyną anemii megaloblastycznej. Nasze krwinki potrzebują nie tylko żelaza, ale również kwasu foliowego, który ułatwia podział komórek.
  • Ochrona dla serca – odpowiednio wysoki poziom kwasu foliowego zabezpiecza układ naczyniowy przed negatywnym wpływem homocysteiny, proteiny krążącej we krwi, która podobnie jak cholesterol prowadzi do zablokowania naczyń tętniczych i zwiększa ryzyko wystąpienia zawału lub udaru.
    Wzmocnienie umysłu – kwas foliowy wpływa na sprawność intelektualną, uczestniczy w produkcji neuroprzekaźników mózgowych: serotoniny i noradrenaliny, regulujących stabilność emocjonalną. Pomaga w zaburzeniach pamięci i starczej demencji.
  • Kwas foliowy walczy z nowotworami – ma zdolność hamowania rozwoju nowotworów i to nawet w stadium zaawansowanym. Potrzebny jest wszystkim komórkom, a zwłaszcza tym szybko rosnącym, do prawidłowego wzrostu i regeneracji. Chroni przed rozwojem nowotworów szyjki macicy, płuc, przełyku, sutka oraz jelita grubego.

FOLIC ACID STAR: kwas foliowy (kwas pteroilomonoglutaminowy) 800 µg.

Zalecana dawka suplementacji: 1 kapsułka co drugi dzień, dla kobiet przed ciążą 1 kps. dziennie.

mgr Grażyna Cieślik
Konsultant naukowy STARLIFE


 
Powrót do listy artykułów

Proszę czekać, trwa ładowanie danych…